Ogrzewanie domu za pomocą kominka

Ogrzewanie domu za pomocą kominka jest bardzo proste. Jest to jednak wymagająca nauka, która przenosi gorące powietrze z jednego pomieszczenia do wszystkich innych w domu. Istnieje kilka rozwiązań, które należy dopasować w zależności od tego jaki dom masz. Poniższe porady są sprawdzone oraz skuteczne.

Wiele osób zastanawia się czy kominek może ogrzać dom. Absolutnie tak! Jest to tylko kwestia użycia odpowiednich rozwiązań, które wprowadzą ciepło do domu. Pamiętaj jednak, że ciepło z kominka w przeciwieństwie do centralnego ogrzewania nie będzie w stanie ogrzać bardzo dużego domu naraz. Jeśli kominek znajduje się w jednym końcu domu, nie oczekuj, że drugi koniec będzie równie ciepły w szybkim czasie. Jest to spowodowane odległością, jakie powietrze musi przebyć.

Ogrzewanie domu za pomocą kominka rozpoczyna się od przepływu powietrza. Sposobów na ten przepływ jest wiele. Jeśli dopiero projektujesz dom, w którym będzie kominek to pamiętaj o tym, że kominek zlokalizowany na parterze w centralnym miejscu, optymalizuje ciepło. Gorące powietrze unosi się, ale czasami by ogrzać cały dom potrzebuje pomocy.

Po pierwsze, możesz włączyć wentylator, używając go do cyrkulacji powietrza. Działa to najlepiej w otwartej przestrzeni oraz mniejszych domach. Jeśli masz wentylator sufitowy to odwrócenie go w ten sposób, aby mógł podciągać powietrze jest dobrym sposobem na cyrkulację ciepła. Sprawdza się to bardzo dobrze, gdy kominek jest w większym obszarze.

Jeśli nadal nie otrzymasz ciepła, które chcesz mieć to pomyśleć o drobnych modyfikacjach.

Ciepłe powietrze unosi się, dlatego też większość ciepła wytwarzanego przez ogień ucieka przez komin. Jednym z najlepszych oraz najczęściej stosowanych sposobów jest zainstalowanie wkładu kominkowego. Aby zdobyć taki, który pasuje, zmierz długość oraz szerokość kominka za pomocą taśmy mierniczej. Aby uzyskać maksymalną wydajność możesz wykorzystać wkład z podwójna ścianką oraz wbudowanym wentylatorem obiegowym. Dzięki czemu ciepłe powietrze będzie krążyło między dwoma ścianami, a wentylator będzie przedmuchiwał powietrze do pomieszczenia. Możesz jednak nie potrzebować wentylatora, jeśli chcesz ogrzać jedynie jeden pokój. Powinieneś zatrudnić specjalistę do zainstalowania wkładu.

Najbardziej energochłonne drewno opałowe jak dąb czy klon, niekoniecznie są najgorętsze. Do palenia w kominku warto wybrać jodłę, jeśli chcesz mieć gorące drewno, które nie wypala się zbyt szybko. Warto spalać sezonowe drewno opałowe. Świeżo ścięte drewno płonie nieefektywnie oraz wytwarza duże ilości dymu. Drewno sezonowe powinno mieć cały rok lub chociaż sezon do wyschnięcia.

Czyszczenie komina raz w roku jest powtarzane jak mantra. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również na zmaksymalizowanie ciepła. Jeśli komin nie jest regularnie czyszczony to ogranicza przepływ powietrza. Pomijając fakt, że może to być zagrożenie pożarowe.

Aby sprawdzić skuteczność powyższych sposobów, można przywiesić taśmę do górnej ramy drzwi. Jeśli będzie się poruszała oznacza to, że jest przepływ powietrza. Jeśli nie konieczne mogą być inne rozwiązania.

Możliwe jest ogrzanie domu przez ruchome, gorące powietrze generowane przez korzystanie z kominka. Rozważ powyższe propozycje, aby zmaksymalizować ciepło otrzymywane za pomocą kominka.

Wejdź na stronę https://www.szalonymax.pl/ i przejrzyj asortyment kominków, mebli warsztatowych i różnych urządzeń – sprawdź!

About

No Comments

Leave a Comment